Menu
Sepetiniz
Fiyatlarımızı görmek için oturum açmayı veya kayıt olmayı unutmayınız

Mesafeli Satış Sözleşmesi

Mesafeli Satış Sözleşmesi


Madde 1. Sözleşmenin Tarafları

Satıcı:

Ünvan

:

UMUM DİZEL OTOMOTİV DERİNKUYU SU POMPALARI İMALAT VE DÖKÜM SANAYİ TİC. LTD. ŞTİ. | Umum Diesel (www.umumdiesel.com)

Adres

:

Fevziçakmak, 10758 Sk No:6A, 42050 Karatay/Konya

Telefon

:

+90 332 236 21 89

E-Mail

:

[email protected]


Alıcı:


İsim*

:

*

Adres

:

*

Telefon

:

*

E-Mail

:

*


* Müşteri olarak www.umumdiesel.com alışveriş sitesine üye olan kişi. Üye olurken kullanılan bilgiler esas alınır.

Madde 2. Sözleşmenin Konusu

İşbu sözleşmenin konusu, Alıcının Satıcıya ait www.umumdiesel.com web sitesinden elektronik ortamda sipariş verdiği, sözleşmede bahsi geçen nitelikleri haiz ve yine sözleşmede satış fiyatı belirtilen ürünlerin satışı ve teslimi ile ilgili olarak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 29188 sayılı Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır. www.umumdiesel.com sitesinde ödeme sayfasında yer alan Ön Bilgilendirme Formu ve Fatura işbu sözleşmenin ayrılmaz parçalarıdır.

Madde 3. Sözleşme Tarihi

Satıcı tarafından daha önce imzalanmış bulunan işbu iki nüsha sözleşme, alıcı tarafından …/…/… tarihinde elektronik ortamda onaylanarak kabul edilmiştir.

Madde 4. Sözleşmeye Konu Olan Ürünlerin Özellikleri

4.1. Malın veya Hizmetin temel özellikleri Satıcıya ait www.umumdiesel.com internet sitesinde yer almaktadır.

4.2. Satışa konu olan ürünlerin cinsi/ markası/modeli, miktarı/adeti, satış fiyatı, vergiler ve kargo dahil toplam satış bedeli gibi sipariş aşamasında görünen ürün bilgilerinden oluşmaktadır. Bu bilgiler işbu sözleşmenin ayrılmaz parçası sayılan faturada belirtildiği gibidir.

Madde 5. Ürünlerin Satış Fiyatı

5.1. Satıcıya ait www.umumdiesel.com internet sitesinde listelenen ve ilan edilen fiyatlar ürünlerin satış fiyatlarıdır. İlan edilen fiyatlar ve vaatler güncelleme yapılana ve değiştirilene kadar geçerlidir. Süreli olarak ilan edilen fiyatlar ise belirtilen süre sonuna kadar geçerliliğini korur.

5.2. Sözleşmeye konu olan ürünlerin satış fiyatı sipariş sonu alıcıya mail atılan örnek fatura ve ürün ile birlikte alıcıya gönderilen fatura içeriğinde mevcuttur.

5.3. Hatayla yanlış yazılan, tedarikçinin geç bildirmesi ile güncellenmemiş olan fiyat farklılıklarında satıcının alıcıya bildireceği güncel fiyat geçerli kabul edilecektir. Hata durumlarında ürün bedelinden fazla çekim yapılmışsa farkı iade edilir. Ürünlerin gerçek fiyatı ilan edilenden farklı ise Alıcıya gerçek fiyat bildirilir. Alıcının gerçek fiyat üzerinden siparişe devam etme veya siparişi iptal etme hakkı vardır.

Madde 6. Ödeme Şekli ve Planı

Ödemeler kredi kartı, EFT veya havale yöntemlerinden birisi kullanılmak suretiyle peşin olarak yapılabilir.

Madde 7. Ürünlerin Teslim Zamanı

Teslimat, stokun müsait olması ve ürün bedelinin Satıcının hesabına geçmesinden sonra mümkün olan en kısa sürede yapılır. Satıcı, ürünleri siparişinden itibaren 30 (Otuz) gün içinde teslim eder ve bu süre içinde yazılı bildirimle ek 10 (on) günlük süre uzatım hakkını saklı tutar. Ancak doğal afetler, hava muhalefeti vs. gibi mücbir sebeplere bağlı olarak gecikmeler olabilir. Belirtilen yasal süreler içinde ürünün Alıcı’ya teslim edilememesi durumunda, Alıcı’nın sözleşmeyi feshetme hakkı saklıdır.

Madde 8. Ürünlerin Teslimatı

8.1. Sipariş teslimi alıcının talep ettiği adreste kendisine yapılır. Alıcı, kendisinden başka kişi/kuruluşa ve de kendi adresinden başka bir adrese teslimat yapılmasını isterse, bu talebi doğrultusunda teslimat yapılır.

8.2. Sipariş konusu ürünlerin teslimatı için Alıcı tarafından işbu Sözleşmenin elektronik ortamda teyit edilmesi ve satış toplam bedelinin ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle ürünlerin bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, Satıcı siparişin teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

8.3. Mal/hizmet teslimatı kargo şirketleri tarafından yapılmaktadır. Kargo şirketinin, ürünün alıcıya teslimi aşamasında karşılaşacağı her türlü sorun nedeniyle alıcıya geç teslimat yapması veya teslimat yapamaması durumunda satıcı sorumlu tutulamaz.

8.4. Sözleşme konusu ürün, Alıcı’dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden Satıcı sorumlu tutulamaz.

Madde 9. Teslimat Masrafları

Teslimat masrafları alıcıya aittir. Satıcı, web sitesinde, ilan ettiği rakamın üzerinde alışveriş yapanların veya kimi kampanyalarında teslimat ücretinin kendisince karşılanacağını beyan etmişse, teslimat masrafı Satıcı tarafından karşılanır.

Madde 10. Alıcının Beyan ve Taahhütleri

10.1. Alıcı, Sözleşme konusu ürünlerin temel nitelikleri, satış fiyatı ve ödeme şekli ile teslimat ve kargo bedeline, kargo bedelinin alıcı tarafından karşılanacağına, teslimatın gerçekleştirileceği süreye ve Satıcının tam ticari ünvanı, açık adresi ve iletişim bilgilerine ilişkin olarak Satıcı tarafından yüklenen Ön Bilgilendirme Formu’nu okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

10.2. Alıcı, işbu Ön Bilgilendirme Formu’nu elektronik ortamda teyit etmekle, mesafeli sözleşmelerin akdinden önce Satıcı tarafından Alıcıya verilmesi gereken ticari ünvan, adres ve iletişim bilgileri ile siparişi verilen ürünlere ait temel nitelikler, satış fiyatı, ödeme şekli ile teslimat ve kargo bedeli bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak edindiğini teyit etmiş olur.

10.3. Alıcı, sözleşme konusu ürünlerin teslimatı için işbu Sözleşmeyi elektronik ortamda teyit edeceğini, herhangi bir nedenle sözleşme konusu ürünlerin bedelinin ödenmemesi ve/veya banka kayıtlarında iptal edilmesi halinde, Satıcı’nın sözleşme konusu ürünlerin teslim yükümlülüğünün sona ereceğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

10.4. Alıcı, Sözleşme konusu ürünleri teslim almadan önce muayene etmeksizin; tahrip olmuş, kırık, ambalajı yırtılmış vb. hasarlı ve ayıplı ürünleri kargo şirketinden teslim alması halinde sorumluluğun tamamen kendisine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. Alıcı tarafından kargo şirketi görevlisinden teslim alınan ürünlerin hasarsız ve sağlam olduğu kabul edilecektir. Teslimden sonra ürünlerin sorumluluğu ve hasarlar Alıcı'ya aittir.

10.5. Alıcı siparişin ödemesini yapmak için bir kredi kartı veya banka kartı kullanmakla kartın yetkili sahibi veya kullanıcısı olduğunu, bu kredi kartının kullanımından dolayı kaynaklanacak her türlü hukuki ve cezai yasal sorumluluğunun kendisinde olduğunu kabul ve taahhüt eder.

10.6. Ürünlerin tesliminden sonra Alıcı'ya ait kredi kartının Alıcı'nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşunun ürünlerin bedelini Satıcı'ya ödememesi halinde, Alıcı kendisine teslim edilmiş olması kaydıyla ürünleri 3 (üç) gün içinde Satıcı'ya iade etmekle yükümlüdür. Bu halde teslimat giderleri Alıcı'ya aittir. Eğer Alıcı ürünleri geri göndermezse kredi kartından herhangi bir nedenle ürün bedelinin alınmaması veya ürün bedelinin kredi kartına iade edilmesi durumlarında ürün bedelinin hiçbir ihtara gerek kalmaksızın Satıcı’nın banka hesaplarına havale edileceğini kabul ve taahhüt eder.

Madde 11. Satıcının Beyan ve Taahhütleri

11.1. Satıcı, Sözleşme konusu ürünlerin sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanım kılavuzları ile teslim edilmesinden sorumludur.

11.2. Satıcı, sipariş konusu ürünlerin sevkiyatının yerine getirilmesinin imkânsızlaşması halinde sözleşme konusu yükümlülüklerini yerine getiremezse, bu durumu öğrendiği tarihten itibaren 3 gün içinde yazılı olarak Alıcı’ya bildireceğini, 14 günlük süre içinde toplam bedeli Alıcı’ya iade edeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

11.3. Satıcı, mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulaşımın kesilmesi gibi olağanüstü durumlar nedeni ile sözleşme konusu ürünü süresi içinde teslim edemez ise, durumu Alıcı'ya bildirmekle yükümlüdür. Bu  takdirde Alıcı, siparişin iptal edilmesini, ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir. Alıcı'nın siparişi iptal etmesi halinde ödediği tutar 14 (on dört) gün içinde kendisine nakden ve defaten ödenir. Alıcı’nın kredi kartı ile yaptığı ödemelerde ise, ürün tutarı, siparişin Alıcı tarafından iptal edilmesinden sonra 7 (yedi) gün içerisinde ilgili bankaya iade edilir. Bu tutarın bankaya iadesinden sonra Alıcı hesaplarına yansıması tamamen banka işlem süreci ile ilgili olduğundan, Alıcı, olası gecikmeler için Satıcı’nın herhangi bir şekilde müdahalede bulunmasının mümkün olamayacağını ve Satıcı tarafından kredi kartına iade edilen tutarın banka tarafından Alıcı hesabına yansıtılmasının ortalama 2 (iki) ila 3 (üç) haftayı bulabileceğini şimdiden kabul etmektedir.

11.4. Garanti belgesi ile satılan ürünlerden olan veya olmayan ürünlerden arızalı veya bozuk olan ürünler, garanti şartları içinde gerekli onarımın yapılması için satıcıya gönderilebilir, bu takdirde teslimat giderleri satıcı tarafından karşılanacaktır.

Madde 12. Cayma Hakkı

12.1. Alıcı; ürün satışına ilişkin mesafeli sözleşmelerde, ürünü teslim aldığı tarihten itibaren 14 (on dört) gün içerisinde  sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Hizmet sunumuna ilişkin mesafeli sözleşmelerde ise, bu süre sözleşmenin imzalandığı tarihte başlar. Sözleşmede, hizmetin ifasının on dört günlük süre dolmadan yapılması kararlaştırılmışsa, alıcı ifanın başlayacağı tarihe kadar cayma hakkını kullanabilir. Ancak, alıcıya özel olarak hazırlanan, özel tedarik edilerek satışa sunulan, ithal edilerek satışa sunulan ürünlerde, kampanya ve promosyon ürünlerinde ürünün iadesi alınamamakta, alıcı bu şartları kabul ederek alışverişini gerçekleştirmektedir.

12.2. Cayma hakkının kullanılması için Alıcı tarafından 14 (on dört) günlük süre içinde Satıcıya yukarıda bildirilen telefon veya elektronik posta ile bildirimde bulunulması ve ürünlerin Mesafeli Satış Sözleşmesi’nin 13. Madde hükümleri çerçevesinde kullanılmamış olması ve işbu Sözleşmenin ayrılmaz parçası olan ve web sitesinde yayınlanmış olan ön bilgiler gereğince, ambalaj ve içeriğinin hasar görmemiş olması ve Satıcı tarafından tekrar satışa arz edilebilir nitelikte olması şarttır.

1.2.3. Cayma hakkının kullanılması halinde;

12.3.1. Ürün, Satıcı'ya iade edilirken, ürünün teslimi sırasında Alıcı'ya veya 3.kişiye ibraz edilmiş olan orijinal faturanın da Alıcı tarafından iade edilmesi gerekmektedir. Faturanın ürünle birlikte ya da en geç ürünün gönderilmesinden itibaren 5 (beş) gün içerisinde Satıcı’ya gönderilmesi ve fatura üzerine “İade Faturasıdır” ibaresi yazılarak Alıcı tarafından imzalanması gerekmektedir. Fatura aslı gönderilmez ise KDV ve varsa sair yasal yükümlülükler iade edilemez.

12.3.2. İade edilmek istenen ürünün faturası kurumsal ise, geri iade ederken kurumun iade fatura düzenlemesi ve ürün ile birlikte iade faturasını da göndermesi gerekmektedir. İade fatura düzenlenmedikçe iade süreci tamamlanamayacaktır.

12.3.3. Alıcı cayma hakkını kullanmasından itibaren 10 (on) gün içerisinde Malı Satıcı'ya geri gönderir.

12.3.4. Cayma hakkı kapsamında iade edilecek ürünün kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları, varsa ürün ile birlikte hediye edilen diğer ürünlerin de eksiksiz ve hasarsız olarak iade edilmesi gerekmektedir.

12.3.5. İade kargo bedeli alıcıya aittir ve ürünün kargo sürecinde uğrayacağı muhtemel hasardan Satıcı sorumlu değildir. Sipariş onayı verildikten sonra, Malın teslimine kadar olan sürede cayma hakkının kullanılması halinde ise, iade kargo bedelinden yine Alıcı sorumlu olacaktır.

12.3.6. Satıcı, cayma hakkının kullanılmasını takip eden 14 (ondört) gün içerisinde sipariş bedelini Alıcı'ya Alıcı'nın ödediği şekilde iade eder.

Madde 13. Cayma Hakkının Kullanılamayacağı Haller

13.1. Alıcının ürün iade süresi dışında bir iade işlemi yapmak istediği durumlarda.

13.2. Satıcı ya haber verilmeden ve onayı alınmadan yapılan iade işlemlerinde.

13.3. Kullanılmış ürünler ve iç ve dış ambalajı hasar görmüş, yeniden satışa arz edilemeyecek ürünler.

Madde 14. Temerrüd Hali ve Hukuki Sonuçları

Alıcı, kredi kartı ile yapmış olduğu işlemlerinde temerrüde düşmesi halinde kart sahibi bankanın kendisi ile yapmış olduğu kredi kartı sözleşmesi çerçevesinde faiz ödeyecek ve bankaya karşı sorumlu olacaktır. Bu durumda ilgili banka hukuki yollara başvurabilir; doğacak masrafları ve vekalet ücretini alıcıdan talep edebilir ve her koşulda alıcının borcundan dolayı temerrüde düşmesi halinde, alıcı, borcun gecikmeli ifasından dolayı satıcının oluşan zarar ve ziyanını ödemeyi kabul eder.

Madde 16. Uyuşmazlıkların Çözümü

İşbu Mesafeli Satış Sözleşmesi'nin uygulanmasında, T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar Alıcının Mal veya Hizmeti satın aldığı ve ikametgahının bulunduğu yerdeki Tüketici Hakem Heyetleri ile Tüketici Mahkemeleri yetkilidir. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 68. Maddesinin 1. Fırkasında belirtilen alt ve üst limitler doğrultusunda tüketici talepleri hakkında İlçe/İl Tüketici Hakem Heyetleri yetkilidir.

Madde 17. İstisna

İşbu Mesafeli Satış Sözleşmesi’nde yer alan ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’dan doğarak tüketicilere hukuki koruma sağlayan madde hükümleri sadece alıcının Tüketici olduğu hallerde geçerli olarak hüküm ifade edecek olup; alıcının 6502 sayılı kanunda yer alan Tüketici tanımına uymadığı hallerde ilgili maddeler taraflar arasında hüküm ifade etmeyecektir.

Madde 18. Bildirimler ve Delil Sözleşmesi

İşbu Sözleşme çerçevesinde Taraflar arasında yapılacak her türlü yazışma, mevzuatta sayılan zorunlu haller dışında, e-mail aracılığıyla yapılacaktır. Alıcı, işbu Sözleşme'den doğabilecek ihtilaflarda Satıcı'nın resmi defter ve ticari kayıtlarıyla, kendi veritabanında, sunucularında tuttuğu elektronik bilgilerin ve bilgisayar kayıtlarının, bağlayıcı, kesin ve münhasır delil teşkil edeceğini, bu maddenin Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 193. maddesi anlamında delil sözleşmesi niteliğinde olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.

Madde 19. Tacire Kesilen Fatura ve Cari Hesap Virman Onayı

İşbu sözleşmede siparişi oluşturan Alıcı’nın faturayı kendi nam ve hesabına değil, üçüncü bir şirket ve/veya tüzel kişi (bu ibare ile gerçek kişi tacir de dahil olmak üzere) adına düzenlemek istemesi halinde; Alıcı verdiği fatura bilgilerinin doğruluğunu, cari hesapta Alıcı adına düzenlenecek fatura tutarlarının ve borç tutarlarını, Alıcı’nın beyan ettiği şirket ve/veya tüzel kişi cari hesabına virman yapılmasına onay verdiğini ve alacağın temliki hükümlerine göre borcun Alıcı’nın beyan ettiği ticari unvan ve vergi numaralı şirket/tüzel kişi adına düzenlenmesini kabul ettiğini beyan eder. Alıcı fatura bilgisini beyan ettiği şirket ve/veya tüzel kişinin ticari unvanının, vergi dairesinin ve numarasının, adres bilgisinin hatalı olmasından ve ilgili şirket/tüzel kişinin borcu kabul etmemesi halinde doğacak sorumluluğu ve Satıcı’nın bu işlemden doğan tüm maddi ve manevi zararlarını tazmin etmeyi kabul, gayrikabili rücu beyan ve taahhüt eder. Öyleki bu halde Alıcı’nın tüketici olmaması nedeniyle Borçlar Kanunu ve Ticaret Kanunu hükümleri uygulanacaktır.

Madde 20. Dil Farklılığında Esas Alınacak Metin

www.umumdiesel.com internet sitesi Türkçe dışında dillerde de hazırlanmıştır. Türkçe ve diğer dillerdeki metinler arasında herhangi bir farklılık ve/veya çelişki olması halinde Türkçe metin esas alınacaktır.


20 (Yirmi) Maddeden ibaret bu Sözleşme, Taraflarca okunarak, .../…/… tarihinde, Alıcı tarafından elektronik ortamda onaylanmak suretiyle akdedilmiş ve yürürlüğe girmiştir.

Tarama deneyiminizi ve sitemizin işlevselliğini geliştirmek için çerezleri ve diğer benzer teknolojileri kullanıyoruz. Gizlilik Politikası